ZMIANY W KODEKSIE PRACY W 2023 ROKU I ICH WDROŻENIE W JEDNOSTKACH OŚWIATY (PRZEDSZKOLACH, SZKOŁACH, ZESPOŁACH, PLACÓWKACH)
powrót
Data dodania: 28.03.2023
Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy (ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz.U. 2023 poz. 240) przewiduje szereg zmian, które mają na celu m.in. uregulować pracę zdalną, a także umożliwić pracodawcom kontrolę trzeźwości pracowników. Zmiany te będą miały również zastosowanie w szkołach, przedszkolach, placówkach systemu oświaty. Możliwość kontroli trzeźwości, praca zdalna, zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej, nowy urlop opiekuńczy czy większa ochrona pracowników zatrudnionych na czas określony – to tylko część z wprowadzanych w 2023 roku zmian w Kodeksie pracy. Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy oznacza także zmiany w Karcie Nauczyciela, gdyż nie ze wszystkich nowych uprawnień nauczyciele będą mogli skorzystać na zasadach ogólnych. 21 lutego 2023 r. weszły w życie przepisy dotyczące kontroli pracownika na obecność alkoholu i narkotyków. W praktyce pierwsze kontrole mogą się odbyć kilka tygodni później po wprowadzeniu przepisów wewnętrznych. Taką kontrolę mogą podejmować pracodawcy zatrudniający osoby na umowę o pracę, a także – na umowę zlecenie, o ile organizują im pracę; 7 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy o pracy zdalnej i okazjonalnej pracy zdalnej (24 dni w roku). Zatem zapraszamy do udziału w szkoleniu osoby zamierzające podnieść wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie prawa pracy w oświacie w kontekście w/w zmian.
Podczas szkolenia odpowiemy m.in. na poniższe pytania:
• Czy pracownik może odmówić wykonania polecenia pracy zdalnej?
• Jak i kiedy pracodawca może kontrolować pracownika wykonującego pracę zdalnie?
• Praca zdalna jako uprawnienie z zakresu work life balance – kiedy wniosek pracownika wiąże pracodawcę? • Czy pracodawca będzie mógł badać trzeźwość pracowników oraz osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych?
• Jaki jest nowy wymiar urlopu rodzicielskiego?
• Komu przysługuje szczególna ochrona przed zwolnieniem? – nowy krąg uprawnionych.
• Co powinna zawierać informacja o warunkach zatrudnienia po zmianie przepisów?
• Jakie nowe warunki będzie musiał spełniać pracodawca aby prawidłowo rozwiązać umowę na czas określony? • Jakie będą nowe uprawienia pracowników w zakresie zmiany formy zatrudnienia?
• Które ze zmian należy w szkole/przedszkolu wprowadzić obligatoryjnie a które można wprowadzić fakultatywnie?
• Jak zmiana w/w przepisów wpływa na obowiązki dyrektora szkoły/przedszkola, jst?
EKSPERT PROWADZĄCY Tadeusz Konarski
Prawnik, współpracownik kancelarii adwokackiej we Wrocławiu, doświadczony specjalista z zakresu szeroko rozumianego zarządzania w edukacji, specjalizujący się w zakresie prawa pracy w oświacie, finansów oświatowych, systemów informatycznych do zarządzania w oświatowej logistyce i sprawozdawczości (SIO, finanse, organizacja, kadry, księgowość), konsolidacji obsługi wspólnej w administracji publicznej. Trener realizujący szkolenia dla samorządów lokalnych, firm i instytucji szkoleniowych, dla Ośrodków Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej - z zakresu ustroju i struktury oświaty w jednostkach samorządu terytorialnego, systemu informacji oświatowej oraz prawa oświatowego i finansowania zadań oświatowych. Współautor przyjętych przez ustawodawcę projektów zmian w ustawie Karta Nauczyciela. Ekspert i autor materiałów w projekcie Doskonalenie Strategii Zarządzania Oświatą na poziomie regionalnym i lokalnym –etap II, absolwent Training Reform Education of Management. Autor wielu opracowań i publikacji.
Cena szkolenia: 289 zł/os.
Miejsce szkolenia: online na platformie CLICK MEETING
Termin szkolenia : 30.03.2023 godzina 10:00
W przypadku zbyt małej ilości osób możliwa jest zmiana terminu.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.